tEFa7rqPp-c7UtSlqZ3pgypkFZI kalimera-arkadia.gr: Πρωταθλητής χειμώνα αναδείχθηκε το Λεωνίδιο!

Δευτέρα 16 Ιανουαρίου 2012

Πρωταθλητής χειμώνα αναδείχθηκε το Λεωνίδιο!

Με νέα νίκη συνέχισε τη φετινή της πορεία η ομάδα του Λεωνιδίου, το περασμένο Σάββατο στο κλειστό γυμναστήριό , με αντίπαλο την αξιόμαχη ομάδα του Ναυπλίου 2010. Το παιχνίδι πρόσφερε αρκετές συγκινήσεις στους φιλάθλους που ...
ήρθαν να το παρακολουθήσουν, καθώς έγινε ένα δυνατό παιχνίδι με ωραίες φάσεις και από τις δύο ομάδες. Το Ναύπλιο αντιστάθηκε για 35 λεπτά περίπου, αλλά στο τέλος η ευστοχία των περιφερειακών του Λεωνιδίου έδωσε την νίκη και με σχετικά μεγάλη διαφορά, σε σύγκριση με την εξέλιξη του παιχνιδιού.

Το ιστολόγιο http://www.leonidiobc.gr, γράφει: "Πιο αναλυτικά τώρα, το Ναύπλιο μπήκε πιο δυνατά στο παιχνίδι αιφνιαδιάζοντας την ομάδα μας, και με σφιχτή άμυνα και σωστές επιλογές στην επίθεση κατάφερε να προηγηθεί στο πρώτο δεκάλεπτο με 18-22. Στο δεύτερο δεκάλεπτο τα παιδιά δυνάμωσαν την άμυνά τους και κατάφεραν να αντιστρέψουν την κατάσταση φέρνοντας το σκορ στο τέλος του δευτέρου δεκαλέπτου στο 34-33. Στο τρίτο δεκάλεπτο η κατάσταση δεν άλλαξε πολύ. Η ομάδα μας έπαιρνε διαφορές μεχρι 6 πόντους αλλά το Ναύπλιο κατάφερνε να κρατηθεί πάντα κοντά στο σκορ και η τρίτη περίδος έληξε με το Λεωνίδιο να προηγείται 58-54. Στο τελευταίο δεκάλεπτο το Ναύπλιο άντεξε για 4-5 λεπτά όμως οι παίχτες του Λεωνιδίου σοβαρεύτηκαν στην άμυνα τους (δέχθηκαν μόνο 8 πόντους) και με συνεχόμενα εύστοχα τρίποντα των περιφερειακών στην επίθεση, κατάφεραν να φτάσουν την διαφορά σχεδόν στους 20 πόντους και να καταβάλουν τη αντίσταση της αντιπάλου ομάδας.
Η εικόνα του αγώνα με αριθμούς:

Διαιτητές: Τρίγγα & Ζάρκος

Τα δεκάλεπτα του αγώνα.
18-22, 16-11(34-33), 24-21(58-54), 81-62

ΑΣΛ Το Λεωνίδιον (Νικολαίδης - Δολιανίτης): Τσεμπελής, Μαγγωνάκης 20(5τρ, 7 ρ), Μουλάς 2 (7ασ), Καττής 5(1), Βαρβατάκος 8(4/5δ), Νικολόης 20(5/7τρ), Μακρινός, Λινάρδος, Φωσσές 7, Μπουτσικάκης 17 (5/6β, 3/6δ, 2/5τρ, 8ρμπ), Μιχαλάς 2, Κυρίος

Ναύπλιο 2010 (Φιλίνης): Τοκατλίδης, Γεωργούσης 12, Προκοπίου 2, Λεβέντης, Παπασαράντος Ι. 4, Παπασαράντος Γ. 8(1), Παπαβασιλείου 2, Ντόντος 14, Κοκκάλας 20, Σέρφας.

16 κερδισμένα φαόυλ.

Στο επόμενο παιχνίδι η ομάδας μας θα αντιμετωπίσει εντός έδρας την φορμαρισμένη Ερμιόνη και περιμένουμε όλους τους φίλους της ομάδας να γεμίσουν τις κερκίδες του κλειστού γυμναστηρίου για να χειροκροτήσουν τους αθλητές. Είναι η μεγαλύτερη ανταμοιβή για όλους όσους είναι μέρος της φετινής προσπάθειας που γίνεται στο τμήμα μπάσκετ του συλλόγου μας.

Στην υπόλοιπη  αγωνιστική έγιναν πολύ ενδιαφέροντα παιχνίδια στα οποία, ο Άρατος Κιάτου επικράτησε με το ευρύ 70-49 επί του Κρανιδίου, ο Απόλλωνας Αρχ. Κορίνθου επικράτησε στο τοπικό ντέρμπυ της ημέρας επί του συμπολίτη ΚΑΟΚ Παλαίμωνα με 76-66, ο Αργοναύτης Νέας Κίου, σε ένα συγκλονιστικό ματς που κρίθηκε στην παράταση, νίκησε την Ερμιόνη με 93-90 (81-81κ.α.) και έπιασε το Κρανίδι στην δεύτερη θέση της βαθμολογίας, τα Μέθανα ηττήθηκαν στην έδρα τους από τη Ολυμπιάδα Λεχαίου, στο ένα από τα δύο ντέρμπυ των ουραγών, με 63-70 παρόλο που ενισχύθηκαν με τον Μπανακάκη , και τέλος στο δεύτερο ντέρμπυ ουραγών ο Τήρωνας Αγ. Θεοδώρων νίκησε τον Οίακα Ναυπλίου με 62-47  και έκανε μεγάλο βήμα για την παραμονή του στην κατηγορία, βάζοντας ταυτόχρονα τον Οίακα σε μεγαλύτερες περιπέτειες.