tEFa7rqPp-c7UtSlqZ3pgypkFZI kalimera-arkadia.gr: Ερμής Κιβερίου - Απόλλων Τυρού 49-50

Κυριακή 18 Δεκεμβρίου 2011

Ερμής Κιβερίου - Απόλλων Τυρού 49-50

Δύσκολη νίκη πέτυχε η ομάδα του Τυρού στο κλειστό της Νέα Κίου, επί του Ερμή Κιβερίου, όπως μαρτυρά και το τελικό σκορ.
Ο Απόλλωνας μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και βγάζοντας αρκετούς ...
αιφνιδιασμούς στο πρώτο δεκάλεπτο του αγώνα προηγήθηκε με 10-8.
Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Απόλλωνας συνέχισε στον ίδιο ρυθμό πετυχαίνοντας επιμέρους σκορ 16-13 για να κλείσει το ημίχρονο προηγούμενος με 5 πόντους (21-26). Στο δεύτερο ημίχρονο ο Απόλλωνας μπήκε και πάλι δυνατά στο παιχνίδι θέλοντας να το καθαρίσει από νωρίς και κατάφερε να πάρει και διαφορά 10 πόντων αλλά τα εύκολα φάουλ που κέρδιζε η ομάδα του Κιβερίου την κρατούσαν στο παιχνίδι με αποτέλεσμα το επιμέρους σκορ του τρίτου δεκαλέπτου να είναι 13-13 και τον Απόλλωνα να διατηρεί τη διαφορά των 5 πόντων από το πρώτο ημίχρονο. Στο τέταρτο δεκάλεπτο ο Ερμής μπήκε δυνατά στο παιχνίδι  και κατάφερε να περάσει για πρώτη φορά στο παιχνίδι μπροστά με δύο πόντους πετυχαίνοντας συνολικά 15 πόντους (οι 9 με ελεύθερες βολές). Το παιχνίδι όδευε προς τη λήξη του με τη διαφορά των δύο πόντων να διατηρείται υπέρ του Ερμή, στην τελευταία επίθεση του Απόλλωνα όμως ο Μένης Π. πέτυχε τρίποντο διαμορφώνοντας το 49-50 υπέρ του Απόλλωνα και στη συνέχεια η καλή ομαδική άμυνα του Απόλλωνα έδωσε την νίκη στην ομάδα του Τυρού.
Για την ομάδα του Απόλλωνα αγωνίστηκαν και σκόραραν οι : Κριμήτσος Κ. 16π. (2τρ), Μένης Π. 12π.(1τρ), Τσουκάτος Δ. 12π. (1τρ), Μένης Χ., Κρητικός Ν., Ευσταθίου Γ., Δραπέτης Π., Λυσίκατος Μ. 1π., Λαγοδόντης Ν. 8π., Παρασκευάς Θ. 1π.